fbpx

Network engineer Mid-Level

Descrierea postului

Proiectarea, implementarea, mentenanta și depanarea rețelelor tip LAN si WAN, de complexitate mică și medie, într-o echipă de specialiști în networking.

Responsabilități

  • Proiecteaza, instaleaza si asigura mentenanta pentru retelele IP de tip LAN si WAN, solutiile de routare de tip IP si acces la Internet;
  • Analizeaza, evalueaza si reconfigureaza cerintele clientilor retelelor LAN si WAN;
  • Analizează și identifică sursele disfuncționalităților în rețea (nivelurile L1, L2, L3, L4, L7)
  • Configureaza și administreaza echipamente de acces sau de routare in retea – switchuri, acces point-uri și routere (HP, CISCO, Ubiquity)
  • Configureaza si proiecteaza solutii de redundanta (HA) pentru echipamentele din retea (switchuri si routere);
  • Identifica si depaneaza disfunctiile din sistemele IT, asigurand inclusiv interventii la fata locului cind situatia le impune;
  • Participa la proiecte de dezvoltare a sistemelor informatice, pe partea de retele de date/voce;

Cerinte

Studii superioare tehnice/științe exacte (Automatică, Electronică, Matematică, Informatică, Fizică, Cibernetică etc.)

Cursuri

  • Curs CCNA 1-3 (CCNA 1-4)
  • Curs LINUX (administrare sistem, administrare server)

Nu sînt necesare certificările, dar sunt obligatorii atestatele de absolvire a cursurilor.

Experiență

  • Experiență de minimum 3 ani în posturi similare

Cunostinte

  • Cunostinte si intelegere a protocoalelor de nivel 3 (IPv4, IPSec, OSPF);
  • Cunostinte si intelegere a protocoalelor de nivel 2 (STP, VTP, LACP);
  • Cunostinte despre tehnologiile VPN (L2TP, PPTP, GRE, IPSec);
  • Cunostinte si intelegere a protocoalelor de balansare a traficului si HA (HSRP, VRRP);
  • Cunostinte si intelegere a serviciilor de retea (DNS, DHCP, HTTP, SMTP, POP3, IMAP, FTP, SMB);

Experienta in proiectarea si implementarea protocoalelor de mai sus de nivel L2, L3 constituie un avantaj.

De asemenea, se consideră avantaj:

  • Curs CCNA Security (atestat de absolvire a cursului)
  • Cunoștințe de routare BGP basic, IPSLA
  • Utilizarea networkingului avansat și a filtrărilor în Linux (IP tables)

Beneficii

  • Mediu de lucru prietenos
  • Dezvoltare profesionala intr-un mediu de specialisti
  • Telefon, laptop, internet
  • Decontare transport sau masina, in functie de necesitati
  • Bonuri de masa
  • Sediul in zona Piata Muncii

    Tipurile de fișere acceptate pentru CV sunt PDF, DOC și DOCX. Limita maxima este 2 Mb.

    Sponsori și parteneri